Maszt flagowy do ogrodu

Maszty reklamowe również stosujemy do przydomowych ogródków.

Od paru lat rośnie zainteresowanie masztem flagowym do ogrodu lub inaczej mówiąc do posesji. My jako obywatele zaczynamy inaczej podchodzić do symbolu narodowego jakim jest flaga Polski. Od czasu zmiany ustawy o barwach narodowych flaga Polski może być eksponowana przez cały rok.

Oczywiście pod pewnymi warunkami:

  • trzeba zapewnić jej prawidłową widoczność w dzień i w nocy
  • flaga musi być eksponowana w honorowym miejscu
  • flaga narodowa musi być zawsze czysta
  • powinna być wywieszana z szacunkiem

Aby zapewnić jej takie warunki podstawowym kryterium jakie trzeba spełnić to urządzenie na jakim będzie powiewała flaga, czyli maszt flagowy.

Maszty do ogrodu dzielimy:

Pod kątem materiału z jakiego są wykonane:

  • maszty z włókna szklanego inaczej nazywane masztami kompozytowymi
  • maszty aluminiowe
  • maszty stalowe (praktycznie już nie produkowane seryjnie)

Pod kątem wysokości (maszty samodzielnie stojące w ogrodzie):

  • maszty niskie o wysokościach 5m, 6m, 7m
  • maszty wysokie zaczynają się od 8m do 12m
  • bardzo rzadko stosowane są maszty od 14m do 22m wysokości na posesjach prywatnych

Jaka wysokość masztu będzie odpowiednia do zastosowania w ogródku?maszt reklamowy z flagą Polski

Najczęściej wybierane są maszty reklamowe niskie o wysokości 5m i 6m. Doskonale prezentują się przy domach jednorodzinnych jedno i dwu kondygnacyjnych. Maszt nie powinien być wyższy niż kalenica dachu. Maszty wysokie pięknie prezentują się przy domach wyższych lub większych ogrodach gdzie powinna być zachowana odległość minimum 10m od budynku i minimum 20m od drogi dojazdowej. Ma to na celu spowodowanie żeby osoby przejeżdżające samochodem w pobliżu domu mogły zobaczyć powiewającą flagę. Wykorzystanie zbyt wysokich masztów w ciasnej zabudowie powoduje efekt niedostatecznej zauważalności flagi, a przecież nie o to nam chodzi.

Należy również zwrócić uwagę na drzewa znajdujące się w pobliżu masztu ogrodowego, aby nie zasłaniały flagi. Oczywiście należy przewidzieć rozrost drzew w przyszłości.

 

Należy również wziąć pod uwagę umiejscowienie masztu flagowego na działce.

Powinno być to miejsce dobrze wyeksponowane znajdujące się z frontowej strony domu i dobrze widoczne dla gości oraz osób przemieszczających się przed posesją.

Dobrze jeżeli maszt flagowy jest widoczny z dwóch stron budynku. Można to osiągnąć poprzez zamontowanie masztu przy narożniku domu lub poprzez dalsze odsunięcie go od budynku.

Kolejnym aspektem który należy wziąć pod uwagę jest rozmieszczenie drzewostanu w ogrodzie lub drodze dojazdowej. Pamiętajmy że drzewa mogą zasłaniać maszt reklamowy zaraz po montażu lub w dłuższej perspektywie kiedy urosną zbyt wysoko.

Zdarza się również montaż masztów zbyt blisko zadaszeń lub innych przeszkód, przy czym nie uwzględniona została odległość potrzebna dla rozwinięcia flagi. Efektem czego jest haczenie flagi o przeszkody znajdujące się w pobliżu. Najlepiej jeżeli maszt zostaje zamontowany z minimalną wolną przestrzenią wokół wynoszącą 3 metry od masztu.