Z czego zrobić flagę?

Z czego zrobić flagę?

Dzisiaj porozmawiamy o fladze trochę z przymrużeniem oka;). Każdy z Nas już od małego przedszkolaka uczył się o tym, że flaga to jeden z głównych symboli państwa. Kolory flagi jak w wierszu obok wyryły się w Naszej pamięci. Myślę, że prawie każdy przypomina sobie jak uczył się wierszyka Władysława Bełzy„Kto Ty jesteś? Polak mały.” W szkole podstawowej uczestniczyliśmy często w apelach przygotowywanych na święta narodowe, gdzie z pełną czcią śpiewany był hymn, a piękna patriotyczna poezja rozbrzmiewała na lekcjach języka polskiego, na myśl przychodzi Nam wiersz Ignacego Krasickiego (dla przypomnienia poniżej).

„Hymn do miłości ojczyzny”
Ignacy Krasicki

Święta miłości kochanej ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła flaga i różne sposoby na jej wykonanie, co w tym artykule zaprezentujemy.

Z czego zrobić flagę?

Materiał czyli dzianina, papier to zbyt oczywista odpowiedź, kupić gotowy produkt, też każdy potrafi. W tym miejscu musimy uruchomić Naszą wyobraźnię…

To z czego stworzymy flagę, w dużej mierze uzależnione jest od naszej kreatywności w tym temacie. Jest tak wiele rzeczy, które mogą Nam do tego posłużyć, że wystarczy wybrać z wielu propozycji i trochę się zainspirować.

Flaga z wydzieranki

Najbardziej znana i każdy w swoim życiu tego sposobu próbował, tu wystarczą patyk szaszłykowy (może być też wersja bez), kartka z bloku technicznego, klej, a do wydzieranek papier kolorowy biały i czerwony i sprawne paluszki, by to wszystko dokładnie przykleić.

Kolejny sposób to zwinięte z bibuły, małe bądź większe kropeczki, które również przyklejamy do brystolu lub kartki z bloku technicznego na klej, tworząc piękne biało-czerwone barwy.

Ciekawym sposobem jest użycie płatków kosmetycznych (każda mama posiada je w swojej toaletce), pokrywamy jedne płatki farbą czerwoną, pozostałe zostawiamy w bieli i przytwierdzamy klejem do tektury czy kartki z bloku technicznego.

Lubimy takie pomysły, których nakład finansowy jest praktycznie żaden, papier toaletowy każdy w domu ma (z niego też można flagę przygotować, ale nie o niego tu chodzi), to co jest na końcu to rolka po papierze, którą zazwyczaj wyrzucamy (oczywiście segregując śmieci), a w tym sposobie możemy ją wykorzystać, wystarczy te rolki przemalować na wiadome kolory, przykleić do patyka szaszłykowego lub przeciąć na pół i flaga prezentuje się zacnie.

Podobnie jest z patykami po lodach, można je uzbierać łącząc przyjemne;) z pożytecznym i spróbować wykonać taką flagę jak na załączonym obrazku.

Jakie jeszcze mamy pomysły na flagę Polski?

A flaga z biało-czerwonych żywych kwiatów, z barwionego ryżu, z plasteliny, z serduszek, z piór, z guzików, to tylko kilka z pomysłów, które możecie wykorzystać w swojej małej pracowni.

Wartością dodaną tych wszystkich prac, jest wspólne spędzanie czasu z dzieckiem, rozwinięcie się w pracach manualnych, ćwiczenie cierpliwości, doznania sensoryczne. Dziecko ćwiczy mięśnie w rączkach, a także umysł, który z fotograficzną pamięcią zapamiętuje barwy ojczyste i ich położenie względem siebie, ważna jest też satysfakcja z wykonanego zadania i zachwyt w oczach oglądających daną pracę. A My przy okazji możemy opowiedzieć dziecku o patriotyzmie, przywołać swoje doświadczenia, które się z tym łączą. Różne historie, wywołują w nas rozmaite emocje, czasem śmiech, czasem zakręci się łza w oku, ale przecież o to chodzi, żeby nie być obojętnym i budować w dziecku wrażliwość i kształtować go jako człowieka, ale i patriotę.

Przykładowy wierszyk do poćwiczenia pamięci o symbolach narodowych:)

Symbole narodowe

Polskie symbole narodowe,
każde dziecko wymienić jest gotowe.
Godło to na czerwonym tle Orzeł Biały,
złotą koronę ma ten ptak okazały.

I flaga biało-czerwona
dumnie powiewa wywieszona.
Hymn to “Mazurek Dąbrowskiego”,
wielka pieśń narodu polskiego.

Ps.

A teraz coś dla łasuchów:)

Któż z Nas nie chciałby się wgryźć w tak cudownie przygotowaną flagę. Zachęcamy wszystkich, aby w Święto Flagi (2 maja) czy w Święto Niepodległości (11 listopada) przygotować smakołyki ciasteczkowe lub tak niebanalny tort i celebrować wspólnie z rodziną to święto. Pamiętajcie najbardziej liczy się uczczenie pamięci, zabawa i Wasza kreatywność. Powodzenia!

Leave a Reply